Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Anny w Bieczu

Szukaj

Idź do treści

Róże Różańcowe

Grupy i wspólnoty

RÓŻE RÓŻAŃCOWE:Żywy Różaniec przy parafii św. Anny w Bieczu powstał 1. 09. 1999 r. Pierwszym opiekunem Róż był proboszcz i gwardian o. Samuel Bommersbach, a obecnym jest nim o. Placyd Koń. Przełożoną grupy Róż Różańcowych jest p. Anna Firlit. W chwili założenia było osiem, obecnie aktywnych jest siedem Róż, w których Różaniec odmawia łącznie 140 osób. Każda Róża ma swojego Patrona albo Patronkę i kierowana przez swoją przełożoną zwaną zelatorką. Oto wykaz wszystkich Róż wraz z nazwiskami zelatorek:

1. Róża p.w. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – p. Zofia Mikrut;
2. Róża p.w. św. Siostry Faustyny – p. Bernadetta Pabisz;
3. Róża p.w. Matki Bożej Częstochowskiej – p. Elżbieta Gonek;
4. Róża p.w. św. Ojca Pio – p. Bogusława Zając;
5. Róża p.w. św. Michała Archanioła – p. Maria Zabawa;
6. Róża p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe – p. Danuta Gryboś;
7. Róża p.w. św. Antoniego z Padwy – p. Barbara Halibożek.

Każda z tych siedmiu Róż jest modlitewną wspólnotą liczącą 20 osób, czyli tyle, ile jest tajemnic Różańca św. Każda z tych osób codziennie we własnym zakresie odmawia jedną dziesiątkę Różańca, w której rozważa przydzieloną jej na dany miesiąc tajemnicę. W ten sposób jedna Róża codziennie odmawia cały Różaniec. Chociaż każdy z członków Róży odmawia jeden dziesiątek, to jednak przypisane mu zostają zasługi z odmówienia całego Różańca.

W pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 8:30 jest wymiana tajemnic różańcowych. Każda członkini i każdy członek Róży otrzymuje nową tajemnicę, którą rozważa przez kolejny cały miesiąc. Przy tej okazji kapłan podaje intencje papieskie wyznaczone na dany miesiąc, ewangelizacyjną i ogólną, i po krótkim omówieniu intencji, odmawiamy wspólnie jeden dziesiątek Różańca.

Członkinie i członkowie Róż biorą czynny udział w życiu parafialnym, a konkretnie w takich wydarzeniach i nabożeństwach: procesje, nabożeństwo różańcowe w październiku, Droga Krzyżowa w Wielkim Poście. Natomiast przez cały rok w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 17:30 odmawiamy Różaniec, który prowadzą poszczególne Róże.

W okresie Bożego Narodzenia spotykamy się na wspólnym opłatku, a po Wielkanocy dzielimy się wielkanocnym jajkiem. Na te spotkania zapraszamy także wszystkich pracujących przy parafii Braci franciszkanów.

*~***~*~***~*


Kilka myśli na temat Różańca:

„Różaniec jest ze swej natury modlitwą kontemplacyjną i ma wielką moc wstawienniczą: kto go odmawia, jednoczy się z Maryją w rozważaniu tajemnic Chrystusa, co skłania go do przyzywania łaski związanej z tymi tajemnicami w wielorakich sytuacjach życiowych i historycznych”.

„Rozważając bowiem tajemnice różańcowe, patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana oczyma Maryi, przeżywamy je tak, jak Ona w swym matczynym sercu je przeżywała. Odmawiając różaniec, rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona, radosna i bolejąca, i chwalebna, zawsze u boku Syna, jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw”.

„Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: ‘Zdrowaś Maryja’ dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia (Tajemnice) z życia Jezusa Chrystusa... Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania”. (św. Jan Paweł II)

„Różaniec jest duchową "bronią" w walce ze złem, z wszelką przemocą, w zmaganiach o pokój w sercach, rodzinach, społeczeństwie i na świecie”.
(Benedykt XVI)

„Niezliczone są łaski z nieba, które otrzymano wskutek tej modlitwy. Za pomocą Różańca św. zwyciężone zostały herezje, naprawione obyczaje, oddalone zarazy, zakończone wojny, odzyskane oraz zachowane cnoty czystości, a ponadto obronione dusze przed wszelkim zasadzkom szatana”. (św. Jan Bosko)

„Różaniec Święty to potężna broń. Używaj jej z ufnością, a skutek wprawi cię w zadziwienie”.

„Różaniec jest szczególnie ważny dla tych, którzy pracują umysłowo lub studiują. Gdyż owe pozornie monotonne szczebiotanie dzieci do swej Matki w modlitwie do Najświętszej Maryi Panny niszczy wszelki zarodek próżności i pychy”. (św. Josemaría Escrivá de Balaguer)

„Im więcej zgłębiamy tajemnicę różańca świętego tym więcej Bóg się nam objawia, ukazuje się przedziwnym w swoich dziełach, wielkim w swych działaniach, więcej dobroci Jego nas pociąga i więcej też serce czuje potrzebę uwielbienia Go”. (bł. Ignacy Kłopotowski)

„Na nowo odkryjmy w różańcu siłę. Weźmy różaniec do ręki mocno i z ufnością (...). Różaniec biorę do ręki i w duchu - poprzez intencje - różańcem owijam całą kulę ziemską smutną, rozdartą, pełną wojen i cierpień, wątpliwości i niewiary. Moją ufność składam u stóp Twoich i wierzę, że przez Ciebie, Matko Boża - przyjdzie ratunek, światło, pomoc. Dla mnie i dla wielu serc. Tylko pomóż mnie dobrze odczytać głębię tajemnic Różańca i naśladować Ciebie w moim życiu". (Służebnica Boża Anna Jenke)

„Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu...” (Sługa Boży ks. Stefan Kard. Wyszyński)Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego
stat4u