Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Anny w Bieczu

Szukaj

Idź do treści

Grupa Misyjna

Grupy i wspólnoty

GRUPA MISYJNA:Franciszkańska Grupa Misyjna przy Parafii Św. Anny w Bieczu powstała w 2000 r. Najpierw była to Grupa Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary (PDRW), gdyż panie mieszkające na terenie nowo powstałej parafii, wcześniej należały do Grupy Misyjnej PDRW przy Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu.

Zgodnie z charyzmatem zakonu obecnie pomagamy misjonarzom wspólnoty franciszkańskiej. W 2014 r. Grupy Misyjne bieckich parafii wspólnie świętowały jubileusz 25-lecia działalności misyjnej.

Grupa Przyjaciół Misji franciszkańskich liczy 20 osób starszych, w tym osoby chore, ofiarujące swoje cierpienie, udręki i wyrzeczenia za misje. Jest to misyjna Róża Żywego Różańca. Opiekunem grupy jest o. Placyd Koń OFM, a animatorką od początku jest Jolanta Alibożek. W każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 7:00, podczas Mszy św. ofiarowanej za misje, włączamy się w liturgię Słowa i adorację Najświętszego Sakramentu po Mszy św. Sami przygotowujemy modlitwy i teksty przybliżające Papieską Intencję Ewangelizacyjną, misyjne trudy i potrzeby.

W tradycję weszły też comiesięczne spotkania, najpierw w pierwsze soboty miesiąca, by przez Niepokalane Serce Maryi błagać o nawrócenie świata i wzrost chwały Bożej, jak również docierać z pomocą w trudne, nieznające Ewangelii zakątki ziemi. Obecnie jest to druga sobota miesiąca. Po Mszy św. o godz. 8:00 spotykamy się w refektarzu klasztornym, by przy herbacie i przygotowanym przez nas poczęstunku dzielić się wiarą i pogłębiać misyjne zaangażowanie. Dbamy o własny wzrost duchowy. Wiemy dobrze, że dopiero sami umocnieni duchowo, możemy dzielić się wiarą i miłością. Uczymy się więc od św. Franciszka z Asyżu kochać i dążyć do świętości, by Bogiem promieniować na krańce świata.

W każdy okres liturgiczny wplatamy akcent misyjny. Na stałe weszły przygotowane i prowadzone przez nas Drogi Krzyżowe, misyjny Różaniec, czy nowenna o powołania misyjne. Mieliśmy szczęście, że w przeciągu 15-tu lat działalności opiekunami grupy byli misjonarze: o. Jeremiasz Szewczyński OFM – misjonarz w RSA, o. Rajmund Wilk OFM – misjonarz w PNG, jak również o. Zdzisław Goraj OFM – długoletni misjonarz w Togo i Burundi. Również obecny opiekun, o. Placyd Koń OFM ma doświadczenia z pracy w krajach europejskich, które potrzebują nowej ewangelizacji, by powrócić do korzeni chrześcijańskich.
Czerpiemy całymi garściami z misyjnego doświadczenia ojców. Opiekowaliśmy się o. Pacyfikiem Iwaszko OFM, gdy pracował w RŚA, i o. Piotrem Rzucidło OFM – misjonarzem w PNG (wysłana paczka, pomoc materialna, spotkania na urlopie). Obecnie na misji w PNG pracuje o. Łukasz Kwiatkowski OFM, który wyjechał tam po roku pracy w naszej parafii. Modlitewnie wspieramy zamysł utworzenia przez OO. Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej, Sanktuarium Matki Boże Fatimskiej w Kamerunie. Utrzymujemy kontakt z ks. Józefem Kordkiem, który pochodzi z naszej parafii, pracującym obecnie na Korsyce (wcześniej długie lata pracował w Kongo – Brazzaville). Ostatnio poznaliśmy też realia Boliwii, gdyż o. Placyd zorganizował niezapomniane spotkanie ze swoim kolegą, o. Kasprem Kaproniem OFM, który pracuje w tym kraju. Warta przeczytania książka o. Kaspra, pt. „Stamtąd wszystko widzi się lepiej”, to wspaniałe świadectwo pracy misjonarza, jego przemyśleń, porównań z doświadczeniem Kościoła w Polsce, jak również przedstawienie bogactwa Kościoła, który wrośnięty w życie narodu, emanuje pięknem żywej wiary w Jezusa Chrystusa, radością i entuzjazmem pomimo biedy, niebezpieczeństw i zagrożeń.

Mamy w sercu wszystkie sprawy „naszych misjonarzy” i ich misji. Rozszerzamy serce na potrzeby całego Kościoła Misyjnego. Wierzymy, że Pan Bóg w czasie łaski da wzrost i pomnoży owocność naszej służby żywą wiarą na terenach misyjnych.

Jolanta Alibożek


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego
stat4u